03-10-2016 12:15

Notícies

L'univers fantàstic més heterogeni se cita a Sitges

El Festival presenta el millor de les firmes més reconegudes del fantàstic i del cinema més emergent

Sitges reforça la seva condició com a punt de trobada de la indústria gràcies a diferents iniciatives

Sitges 2016 s’enlaira amb una completa programació que recorre pels diferents territoris d’un cinema de gènere procedent de tots els continents i amb una agenda que reuneix una selecta llista d’emblemàtiques cares i directors que trepitjaran la catifa vermella. El Festival consolida aquest 2016 la seva quarta sala –que es complementa amb altres pantalles paral·leles– i potencia la seva condició de punt de trobada per als professionals de la indústria del cinema de gènere i d’oportunitats per a les propostes dels joves realitzadors.

La programació de Sitges 2016 acull el fantàstic més destacat a nivell internacional, representat no només per les últimes produccions nord-americanes, sinó també per les estimulants propostes de països que s’estan consolidant com a veritables potències del cinema de gènere. A més d’una àmplia oferta de títols arriscats i transgressors i d’un repàs al més nou de la collita del cinema fantàstic català, el caràcter multidisciplinar del Festival es completa amb un important ventall de seccions i espais que reuneixen una acurada selecció de documentals, aclamades sèries de televisió i l’avantguarda de la tecnologia més moderna de realitat virtual.

Les presències del Festival aquest 2016 constitueixen un espectacular mosaic format per firmes de renom amb una llarga trajectòria en el gènere com per nous talents emergents. És el cas de Christopher Walken, Max Von Sydow, Paul Schrader, Rob Zombie, Walter Koenig, Nicolas Winding Refn, Miguel Ángel Vivas, Takashi Miike, Bruce Campbell, Dolph Lundgren, Barbara Crampton, Terele Pávez, Mateo Gil, Nacho Vigalondo, Dante Lam o Rodrigo Sorogoyen, entre d’altres. Mario Casas també serà present a Sitges com a guanyador del Premi Bacardí Sitges a l'Esperit Indomable. Es tracta d’un reconeixement a la trajectòria professional de l’actor, que ha protagonitzat films de gènere com Las brujas de Zugarramurdi (Álex de la Iglesia, 2013) o El Bar, que estrenarà properament de la mà del mateix director.

Amb motiu de la celebració del 50 aniversari d’Star Trek, Sitges 2016 ret homenatge a la saga, que és la protagonista del cartell d’aquesta 49a edició. L’univers trekkie tindrà com a figura visible el personatge de Chekov, interpretat per Walter Koenig, que rebrà el premi Màquina del Temps. A més d’organitzar un cicle temàtic, una masterclass i dues exposicions dedicades a la mítica saga, dimecres 12 d’octubre el Festival celebrarà l’Star Trek Walk, una desfilada pels carrers de Sitges amb la col·laboració de l’Associació Club Star Trek.

Més de 170 pel·lícules integren les seccions d’aquest any del Festival, entre les quals hi ha els noms més consolidats del cinema de gènere i les propostes més actuals i trencadores. És el cas d’Adam Wingard, Rob Zombie, Paul Schrader, Takashi Miike, Kiyoshi Kurosawa, Ti West, Bill Plympton, Isaki Lacuesta, Miguel Ángel Vivas, Jonás Cuarón, Na Hong-jing, Julia Ducournau, Keishi Otomo, Carles Torrens, Mateo Gil, Mike Flanagan o Anurag Kashyap, entre d’altres. A la programació del Festival es projectaran films protagonitzats per cares sobradament conegudes de la gran pantalla com Gael García Bernal, Nicolas Cage, Glenn Close, Kate Bosworth, Keanu Reeves, Malcolm McDowell, Anne Hathaway, Jeff Bridges, Chris Pine, Antonio de la Torre, Maria Valverde, Feng Xiaogang, Choi Min-sik, Doona Bae, i Kristen Stewart entre molts d’altres.

L’oferta cinematogràfica del Festival es completarà amb un ampli ventall d’activitats culturals (exposicions, masterclass, presentacions, debats…), que es desenvoluparan en diferents punts repartits per tot Sitges. A les sales de cinema de l’Auditori Meliá Sitges, el Retiro, el Prado i la inaugurada l’any passat sala Tramuntana Meliá Sitges, el Festival acollirà projeccions i altres actes en diferents espais: l’Escorxador (on es torna a ubicar la secció Brigadoon), el Palau de Maricel (que acollirà aquest any una de les exposicions dedicades a Star Trek), l’Espai Movistar+ (espai gratuït a la Fragata amb diferents projeccions), l’Edifici Miramar (on es podrà gaudir, a més de projeccions, de la segona de les exposicions dedicades a l’univers trekkie), la Carpa Noray de l’Hotel Meliá Sitges (lloc d’alguna de les masterclass) i l’Hort de Can Falç (que porta quatre anys projectant sessions amb entrada lliure durant els dos caps de setmana).

La realitat virtual aterra a Sitges

En aquesta 49a edició, Sitges incorpora per primera vegada una proposta experimental entre cinema fantàstic i realitat virtual: la nova secció Samsung Sitges Cocoon. La firma de productes electrònics d’alta tecnologia i el Festival han unit les seves forces per oferir als espectadors una nova sala en la qual es podrà gaudir d’impactants i terrorífiques experiències immersives. Cada usuari disposarà d’una butaca on submergir-se de ple en l’acció, decidint on vol dirigir la seva mirada en qualsevol moment del relat. A través de 8 curtmetratges programats, el públic podrà endinsar-se en un manicomi macabre, una casa encantada, una gàbia plena de zombis i, fins i tot, viatjar per l’espai.

La sala Samsung Sitges Cocoon, d’accés lliure i gratuït, oferirà una variada programació de cinema de tall fantàstic que ja ha captivat públics de diferents parts del món i estarà ubicada a l’exterior de l’Auditori Meliá Sitges.

Les activitats de la indústria i educació amplien recorregut

En la seva última edició, el Festival va apostar de manera decidida per la presència de la indústria audiovisual i per potenciar el networking professional. Aquest any, el certamen ha redoblat els seus esforços en aquest sentit, impulsant i acollint diverses iniciatives, en sintonia amb els diferents agents del sector: inversors, institucions, agents professionals, etc. En aquesta línia, l’Industry Meeting Point –instal·lat a l’Hotel Meliá Sitges– abraça diverses iniciatives dirigides a la indústria per aprofitar el networking natural que genera el propi Festival.

El Sitges Pitchbox, que va néixer l’any passat com una eina per oferir l’oportunitat a produccions de llargmetratge de gènere, arriba a una segona edició plenament consolidada, amb la participació de la Diputació de Barcelona i una elevada resposta per part de professionals. Set projectes, escollits pel Festival i la plataforma Filmarket Hub, defensaran dijous 14 les seves opcions de rebre finançament.

Amb l’objectiu de potenciar al màxim el trànsit de professionals i multiplicar els espais de trobada i reflexió, aquest any s’han reforçat els vincles amb les associacions de productors audiovisuals catalans. Així, entre els actes previstos, la federació de productors PROA organitzarà un acte privat amb inversors, i participarà en la iniciativa de networking de la Spain-China Foundation, a la qual també hi assistiran productors integrats a Productors Audiovisuals de Catalunya (PAC). La presència del sector audiovisual procedent de Xina es tradueix en una comitiva de sis líders del sector audiovisual, que visitarà el Festival en el seu primer cap de setmana.

També arriba la segona edició el programa de mentoring empresarial coorganitzat entre la PAC i Nivell 10 (Ajuntament de Sitges), Producers meet Producers (PMP). Aquesta iniciativa reuneix un grup de deu productors júniors amb els seus homòlegs sènior, els quals es comprometen a realitzar un seguiment dels seus inicis en el sector durant tot un any.

Paral·lelament, i després de la gran acollida que va tenir l’any passat, Sitges 2016 torna a convocar la Blood Red Carpet, un programa de promoció del jove talent d’actors i directors novells: tres actors, tres actrius i tres directors amb projecció internacional, seleccionats per un jurat integrat per l’Acadèmia del Cinema Català, l’Associació Catalana d’Actors i Directors Professionals de Catalunya (AADPC), Televisió de Catalunya i professionals del sector.

Una novetat de la present edició és el llançament de la guia pràctica Perdre la por a invertir en cinema, realitzada pel Festival amb el suport de l’Àrea de Promoció Econòmica de l’Ajuntament de Sitges. La guia compta amb la col·laboració de sis prestigiosos assessors fiscals, que destaquen en petits articles les bondats de la inversió en producció cinematogràfica.

I com cada any, el Festival també comptarà amb la sessió SGAE Nova Autoria, una selecció de curtmetratges d’alumnes d’escoles de cinema i audiovisuals catalanes que opten als Premis SGAE Nova Autoria al millor guió, millor direcció i millor música.

Sitges 2016 tornarà a acollir l’ESCAC Week, un programa d’activitats i projeccions pels alumnes de l’escola dins del marc del Festival. Prop d’un centenar d’estudiants de cinema viuran en primera persona l’experiència de participar en aquesta cita artística i de la indústria.

A més, i com un dels actes previs a la commemoració l’any vinent dels 50 anys del Festival de Sitges, l’Institut Ramon Llull organitzarà una mostra comissariada pel propi Festival de Sitges: el Catalan Fantasy Weekend – 50 Years of Sitges-International Fantastic Film Festival es portarà a terme del 27 al 29 de gener de 2017 a Londres en el Regent Street Cinema. Aquesta iniciativa està emmarcada dins dels actes internacionals que es sumen a la celebració del 50 aniversari del Festival.

Més produccions catalanes a Sitges 2016

Si en el 2015 van ser sis les produccions catalanes incloses en la programació del Festival, la 49a edició del Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya torna a apostar per l’audiovisual i el talent català i augmenta a deu les produccions d’aquest any, constituint el Festival, una vegada més, com una passarel·la pels últims treballs nacionals del gènere. Les deu produccions catalanes de la programació de Sitges 2016 són: Inside, Pet, Proyecto Lázaro, Mine, El cor del pi negre, Salvación, Vestigis, La propera pell, Herederos de la bestia i Hunger Diaries.

Suport a la 49a edició

Un any més el Festival agraeix el compromís de les entitats i empreses col·laboradores: Gas Natural (patrocinador principal), Moritz i Torres (patrocinadors), Meliá Sitges (patrocinador i seu oficial), Movistar + (soci multimèdia), Deluxe (col·laborador), La Vanguardia (diari oficial), TV3 (televisió oficial), Autolica - Mercedes Benz (vehicle oficial), Samsung (col·laborador tecnològic) i Bacardí (còctel oficial).

Sitges 2016 s’organitza gràcies a la implicació de l’Ajuntament de Sitges i de l’Institut Català de les Empreses Culturals del Departament de Cultura de la Generalitat de Catalunya, i compta amb el recolzament de l’Institut de la Cinematografia i de les Arts Audiovisuals del Ministeri d’Educació, Cultura y Esports, de la Diputació de Barcelona i del Carnet Jove - Departament de Benestar i Família.

La roda de premsa institucional del Festival s’ha realitzat gràcies a la col·laboració de la Filmoteca de Catalunya.

 

LLISTA DE CONVIDATS A SITGES 2016

 

PREMIATS:

Gran Premi Honorífic

Max Von Sydow (actor)

Christopher Walken (actor)

 

Premi Màquina del Temps 

Walter Koenig (actor)

Barbara Crampton (actriu)

Paul Schrader (director)

Bruce Campbell (actor i director)

Dolph Lundgren (actor)

 

Premi Maria Honorífica 

Ruggero Deodato (director)

 

Premi Nosferatu 

Terele Pávez (actriu)

 

Premi Bacardí Sitges a l'Esperit Indomable 

Mario Casas (actor)

 

JURATS:

 

Jurat Oficial Fantàstic

Mick Garris (productor)

Axelle Carolyn (directora)

Geoffrey Gilmore (programador)

Brian Yuzna (director)

Franck Ribiere (productor)

 

Jurat Noves Visions 

Marie Duhamel (programadora)

Landon Zakheim (programador)

Manuel Teil (director de càsting)

 

Jurat Blood Window / Méliès 

Diana Peñalver (actriu)

Ryan Wickers (productor)

Miguel Arjona (crític)

 

Jurat Focus Àsia – Anima’t 

Choi Yongbae (programador)

Thierry Phlips (programador)

Eugenio Puerto (programador)

 

Jurat Brigadoon 

Marc Carreter (director)

Eva Ayats (especialista FX)

Marta Anaïs (programadora)

 

Jurat de la crítica 

Mónica Jordán (crítica)

Ramón Alfonso (crític)

Joan Pons (crític)

 

EQUIPS DE LLARGMETRATGES I CURTMETRATGES:

 

Inside

Miguel Ángel Vivas (director), Rachel Nichols (actriu), Manu Díez (guionista), Adrián Guerra (productor), Núria Valls (productora), Miguel Nadal (productor)

 

Curt Cinergía. En tu cabeza. Parte II: Milagros y Remedios 

Borja Cobeaga (director), Michelle Jenner (actriu), Maxi Iglesias (actor)

 

The Limehouse Golem 

Juan Carlos Medina (director). María Valverde (actriu), Joanna Laurie (productora)

 

Star Trek (sèries, pel·lícula, masterclass) 

Walter Koenig (actor), Terry Farrell (actriu), Mark Altman (productor), David Fein (productor)

 

My Name Is Bruce

Bruce Campbell (director)

 

Buba Ho-Tep  

Don Coscarelli (director)

Bruce Campbell (actor)

 

Dog Eat Dog 

Paul Schrader

 

Karaoke Crazies 

Sang-chan Kim (director), Phil-seon Hwang (productor), Hong-sick Kim (productor)

 

31 

Rob Zombie (director), Sheri Moon (actriu)

 

La autopsia de Jane Doe (The Autopsy of Jane Doe) 

André Ovredal (director)

 

The Neon Demon 

Nicolas Winding Refn (director)

 

The Void 

Jeremy Gillespie (director), Steven Kostanski (director), Kathleen Munro (actriu), Casey Walker (productor)

 

Psycho Raman 

Anurag Kashyap (director)

 

Interchange 

Dain Said (director), Nandita Solomon (productora)

 

Tenemos la carne 

Emiliano Rocha Minter (director)

 

Mon Ange 

Harry Cleven (director), Fleur Geffrier (actriu), Thomas Gunzig (guionista), Daniel Marquet (productor), Olivier Rausin (productor)

 

Grave (Raw) 

Julia Ducournau (directora)

 

Museum 

Keishi Otomo (director), Hiroshi Deme (productor)

 

Sam Was Here  

Christophe Deroo (director), Katya Mokolo (productora), Clément Lepourte (productor), Olivier Muller (productor), Gary Farkas (productor)

 

Pet 

Carles Torrens (director), Dominic Monaghan (actor), Ksenia Solo (actriu)

 

The Love Witch 

Anna Biller (directora), Jared Sanford (productor)

 

Terraformars 

Takashi Miike (director), Misako Saka (productora), Taku Komaya (productor)

 

Arès 

Jean-Patrick Benes (director), Ola Rapace (actor), Matthieu Tarot (productor)

 

El ataúd de cristal 

Haritz Zubillaga (director), Paola Bontempi (actriu), Galder Gaztelu (productor)

 

Mine 

Fabio Guaglione (director), Fabio Resinaro (director), Miguel Ángel Faura (productor), Isaac Torras (productor)

 

The Stakelander 

Dan Berk (director), Robert Olsen (director), Peter Phok (productor)

 

Un monstruo viene a verme (A Monster Calls) 

J.A. Bayona (director)

 

Colossal 

Nacho Vigalondo (director), Nahikari Ipiña (productora)

 

The Silenced 

Hae-young Lee (director)

 

Proyecto Lázaro 

Mateo Gil (director), Oona Chaplin (actriu), Ibon Cormenzana (productor)

 

Tunnel 

Seong-hoon Kim (director), Doona Bae (actriu)

 

Operation Mekong 

Dante Lam (director), Candy Leung (productora)

 

Que Dios nos perdone 

Rodrigo Sorogoyen (director), Antonio de la Torre (actor), Roberto Álamo (actor), Gerardo Herrero (productor), Mariela Besuievsky (productora), Mercedes Gamero (productora)

 

Plan B 

Ufuk Genç (director), Michael Popescu (director), Florian Keinel (actor), Rafael Alberto Garciolo (guionista)

 

Lo chiamavano jeeg robot 

Gabrielle Mainetti (director)

Cristina Cavaliere (productora)

 

Headshot 

Mike Wiluan (productor)

 

Detour 

Christopher Smith (director), Mark Labatto (editor)

 

The Master Cleanse 

Bobby Miller (director)

 

1974 

Victor Dryere (director), Fausto Muñoz (productor), Dea Arjona (productora)

 

Sweet, Sweet, Lonely Girl 

A.D. Calvo (director), Erin Wilhelmi (actriu)

 

Bed of the Dead 

Jeff Maher (director), Alyssa King (actriu), Colin Price (actor), Steph Copeland (compositor)

 

Lake Bodom

Taneli Mustonen (director), Aleksi Hyvarinen (guionista)

 

Ballad in Blood 

Ruggero Deodato (director), Carlotta Morelli (actriu)

 

Beyond the Gates 

Jackson Stewart (director), Barbara Crampton (actriu), Brea Grant (actriu)

 

Terror 5 

Daniel Werner (productor), Joshua Sobel (productor)

 

Kryptonita 

Nicanor Loreti (director), Jimena Monteoliva (productora)

 

La valija de Benavídez 

Laura Casabé (directora), Miranda Barron (productora)

 

I Am not a Serial Killer 

Billy O'Brien (director)

 

Firstborn 

Nirpal Bhogal (director), Robert Muston (productor)

 

For the Love of Spock 

Adam Nimoy (director), David Zappone (productor)

 

The Frankenstein Complex 

Gilles Penso (director)

 

Let Me Make You a Martyr 

Corey Asraf (director), John Swab (director), Brett Swab (productor)

 

Like Cattle Towards Glow

Zac Farley (director), Dennis Cooper (guionista)

 

La propera pell 

Isaki Lacuesta (director), Isa Campo (directora), Oriol Maymó (productor)

 

Dearest Sister 

Mattie Do (directora), Annick Mahnert (productora)

 

Salvación 

Denise Castro (directora), Daniel García (especialista FX)

 

Vestigis 

Ivan Morillo (director), Thomas Spieker (productor)

 

Are We Not Cats 

Xander Robin (director), Matt Clegg (director de fotografia), Joshua Sobel (productor), Tom David (productor), Theo Brooks (productor), Aristotle Torres (productor)

 

The Transfiguration 

Michael O'Shea (director), Richard Calderon (productor)

 

El cor del pi negre 

Jaume Pujadas (director), Marc Llach Pagès (director de fotografia), Cristina Fernández Recasens (productora)

 

Autohead

Rohit Mittal (director), Deepak Prasad Gupta (actor)

 

Shortwave

Ryan Phillips (director), Tony Mancilla (productor)

 

Under the Shadow

Lucan Toh (productor), Emily Leo (productor), Nate Bolotin (productor)

 

Je me tue à le dire (Death by Death)

Xavier Seron (director), Julie Naas (editor)

 

A Dark Song

Liam Gavin (director), Eoin O’Faolain (productor)

 

Prevenge

Alice Lowe (directora)

 

Without Name

Lorcan Finnegan (director)

 

OMG! I’m A Robot

Tal Goldberg (director), Gal Zalezniak (director), Amir Manor (productor), Dani Zaleniak (productor)

 

Don’t Kill It

Mike Mendez (director), Dolph Lundgren (actor)

 

Karate Kill

Kurando Mitsutake (director), Mana Sakura (actriu), Hayate (actor), Mitsuhiro Okazaki (productor)

 

Psychophonia

Brianne Davis (director), Mark Gantt (actor), Vedette Lim (actriu), Nikita Black (actriu) , Randy Chance (compositor), Danny Bellens (productor), Kurk Kasparian (productor), Jennifer Biehn (productora)

 

Hidden in the Woods

Patricio Valladares (director), Michael Biehn (actor), Kurk Kasparian (productor)

 

Aliens: el regreso

Michael Biehn (actor)

 

The Windmill Massacre

Nick Jongerius (director), Daniel Koefoed (productor)

 

Downhill

Patricio Valladares (director), Natalie Burn (actriu), George Von Knorring (productor)

 

Cage Dive

Gerald Rascionato

 

Bad Cat

Ayse Ünal (director), Mehmet Kurtulus (director)

 

Revengeance

Bill Plympton (director)

 

Herederos de la bestia

Diego López (director), David Pizarro (director)

 

Phantasm

Don Coscarelli (director)

 

Pieles (trailer)

Eduardo Casanova (actor)

 

Final Fantasy XV: Kingsglaive

Takeshi Nozue (director), Shinji Hashimoto (productor), Rui Kawada (project manager), Andrea Tivadar (productor)

 

Blood on Méliès Moon

Luigi Cozzi (director)

 

Peelers

Sevé Shelenz (director), Lisa Devita (guionista/productora)

 

Ibiza Undead

Andy Edwards (director), Marcia Do Vales (actriu), Lyndon Baldock (productor)

 

Bubba the Redneck Werewolf

Brendan Rogers (director), Aléa Figueroa (productor)

 

The Unauthorized Hagiography of Vincent Price

Michael Lane (director)

 

La luz en el cerro

Ricardo Velarde (director)

 

The Silent

Toni Kristian Tikkanen (director), Ville Asikainen (director de fotografia)

 

La noche después de que mi novia me dejó

Fernando Ronchese (director)

 

Una mujer en el bosque

César Sodero (director), Juan Martín Treffinger (productor)

 

The Cleansing Hour

Damien Leveck (director), Natalie Leveck (productora)

 

Nuestra amiga la luna

Velasco Broca (director), Beatriz Lobo (actriu), Ignacio Martín de la Cruz (productor)

 

When Demons Die

Daniel Ruebesam (director), Felix Faisst (productor)

 

Lunatique

Gabriel Kalim Mucci (director), Carlos G. Gananian (productor)

 

16.03

Natalia Siwicka (directora), Kasia Karwan (agent de vendes)

 

Curve

Tim Egan (director), Jo Warrener (assistent de producció)

 

Einstein-rosen

Olga Osorio (directora), Juan Galiñanes (productor)

 

The Clockmaker's Dream

Cashell Horgan (director), Lin Hong Yang (productor)

 

Dryad

Thomas Vernay (director), Mélissa Bensa'adia (productora)

 

Amo

Alex Gardot (director), Brendan Golden (cap de so)

 

HHL

Alberto Ordaz (director)

 

Cabrito

Luciano de Acevedo (director)

 

Dawn of the Deaf

Robert Savage (director)

 

Wolves

Alvaro Rodríguez (director)

 

The Handsome Archeologist

Steve Kriozere (director)

 

La vuelta

Emilio Martínez-Borso (director), Antonia Nava (productora)

 

Una historia de violencia

Vicente Ruíz de León (director), Eugenia Consuegra Mariblan (productora)

 

Zona-84

Lonan García (director), José Miguel Calle (actor)

 

Nen amagat

Pol Rodríguez (director)

 

Perched

Victor Almela (especialista FX)

 

The Inverted Peak

Greg Mcleod (director), Lucy Mcleod (directora de fotografia)

 

Shmeat

Thomas Coppell (director), Mata Freshwater (productor)

 

Big Booom

Narat Narimarov (director)

 

The Inksect

Pablo Calvillo (director), Rachael Byrne (productora)

 

Fabricated

Brett Foxwell (director), John France (actor)

 

Macabre

Jeronimo Rocha (director)

 

Destroy Madrid

Joseba Alfaro (director), Laura Racero Millán (directora d’art)

 

Arrète pipi

Maarten Groen (director), Lotte Groen (productor)

 

Justicia justiciera

Rafa Dengrá (director)

 

Lost Soul

Sarah Hatherley (directora), Amelia Bishop (actriu)

 

Amos Beauty

Alexis Chartrand (director), Thierry Sirois-Miron (director)

 

Waste

Laura Sisteró (directora), Alejo Levis (director)

 

Mater Salvatoris

Marc Barceló (director), Angello Faccini (director de fotografia)

 

Ruah

Flurin Giger (director)

 

Dirty South

Olivier Strauss (director)

 

Sputnik!

Asier Abio (director), Mentxu Sesar (productor)

 

Blood Red Carpet

Jorge Suquet (actor)

Àlex Maruny (actor)

Miki Esparbé (actor)

Olivia Delcan (actriu)

Melina Matthews (actriu)

Miranda Gas (actriu)

Emiliano Rocha (director)

Victor Dryere (director)

Raúl Cerezo (director) 

  • SECCIÓ

    PATROCINADA

    PER:

Notícies

26-10-2017 16:00

Notícies
Sitges viatjarà al Festival de Guadalajara, a Mèxic

Sitges viatjarà al Festival de Guadalajara, a Mèxic

El certamen acollirà un focus especial de Sitges i l’exposició commemorativa del...

14-10-2017 12:40

Notícies
La faula fantàstica 'Jupiter's Moon' guanya Sitges 2017

La faula fantàstica 'Jupiter's Moon' guanya Sitges 2017

El premi especial del Jurat és el drama sobrenatural noruec 'Thelma'; i la francesa Coralie F...

14-10-2017 19:15

Notícies
'The Lodgers' clausura l'edició del 50 aniversari de Sitges 2017

'The Lodgers' clausura l'edició del 50 aniversari de Sitges 2017

La Fura dels Baus protagonitza una espectacular gala de cloenda del Festival El director irland&egr...

13-10-2017 12:30

Notícies
Sitges anuncia les maratons de dissabte i diumenge

Sitges anuncia les maratons de dissabte i diumenge

The Disaster Artist, You Were Never Really Here, Jeepers Creepers 3 i The Lodgers per a la marat&oac...

13-10-2017 18:45

Notícies
Frank Langella rep el Gran Premi Honorífic

Frank Langella rep el Gran Premi Honorífic

El Festival dedica la jornada al Japó, i projecta ‘Errementari’, produïda pe...

12-10-2017 19:00

Notícies
Sitges posa catifa vermella a les sèries

Sitges posa catifa vermella a les sèries

El Festival presenta ‘La Zona’, produïda per Movistar+, i ret homenatge a l’a...

11-10-2017 17:50

Notícies
Leticia Dolera rep el Premi Bacardí Sitges a l'Esperit Indomable

Leticia Dolera rep el Premi Bacardí Sitges a l'Esperit Indomable

L’equip de ‘La pell freda’, encapçalat pel seu director Xavier Gens, exhibe...

10-10-2017 20:30

Notícies
L'escriptor Pablo Tébar guanya el Premi Minotauro a Sitges

L'escriptor Pablo Tébar guanya el Premi Minotauro a Sitges

Augmenta un 10 % la venda d’entrades a l’equador del Festival La literatura fantà...

09-10-2017 18:15

Notícies
Udo Kier rep el Premi Màquina del Temps

Udo Kier rep el Premi Màquina del Temps

L’equip de ‘Brawl in Cell Block 99’ aterra al Festival amb Vince Vaughn com a gran...

08-10-2017 18:30

Notícies
Johnnie To protagonitza el dia de Hong Kong

Johnnie To protagonitza el dia de Hong Kong

William Friedkin reparteix simpatia, complicitat i lliçons de cinema El realitzador nord-ame...

07-10-2017 19:00

Notícies
Susan Sarandon, Gran Premi Honorífic, sedueix el públic de Sitges

Susan Sarandon, Gran Premi Honorífic, sedueix el públic de Sitges

La Sitges Zombie Walk ret homenatge al gran mestre del terror, George A. Romero, desaparegut enguany...

07-10-2017 20:20

Notícies
Joves creadors de la UPF, La Casa del Cine i ERAM obtenen els Premis SGAE Nova Autoria 2017

Joves creadors de la UPF, La Casa del Cine i ERAM obtenen els Premis SGAE Nova Autoria 2017

Els guardons formen part de la secció Noves Visions del Festival Internacional de Cinema Fant...

06-10-2017 20:00

Notícies
William Friedkin enlluerna a Sitges

William Friedkin enlluerna a Sitges

El Festival inaugura l’exposició del seu 50 aniversari, al Centre Cultural Miramar Les...

05-10-2017 19:30

Notícies
'La forma del agua', de Guillermo del Toro, inaugura un Sitges brillant, carregat d'estrelles des del primer dia

'La forma del agua', de Guillermo del Toro, inaugura un Sitges brillant, carregat d'estrelles des del primer dia

El realitzador William Friedkin rep el Gran Premi Honorífic en una enlluernadora gala in...

04-10-2017 12:00

Notícies
La 50 edició del Festival de Sitges arrenca motors

La 50 edició del Festival de Sitges arrenca motors

Els artistes convidats lluiran en més de 20 catifes vermelles El Festival de Sitges celebra...

02-10-2017 11:15

Notícies
Sitges dedica l'espot de 2017 als seus fans

Sitges dedica l'espot de 2017 als seus fans

L’agència de publicitat China és l’autora de la peça, "El millor es...